Dawno, dawno temu…

9 września w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbyło się otwarcie wystawy: ,Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji’’.

Prezentuje ona ponad 70 zdjęć spośród 450 negatywów przekazanych galerii przez kolekcjonera Zbigniewa Tyburę. Widzimy na nich Rzeszów na początku okupacji, dostrzegamy mundury niemieckich żołnierzy i wszechobecne Gwiazdy Dawida na sklepowych witrynach i opaskach noszonych przez dorosłych i dzieci. Oglądamy rzeszowskie ulice: Kopernika, Kościuszki, Grunwaldzką, sklepiki, restauracje, salon fryzjerski. Rozpoznajemy synagogę i dawny cmentarz żydowski (dziś Plac Ofiar Getta). To, co uderza to spokój panujący na twarzach żydowskich mieszkańców, nierzadko uśmiech. Nie wiedzą , co zdarzy się wkrótce, nie przychodzi im do głowy myśl o tragicznym końcu życia. Nikt nie może sobie wyobrazić, że nadchodzi koniec świata, który znają.

Wystawa potrwa do 7 października, naprawdę warto ją zobaczyć.

Dyrektor galerii Piotr Piech stwierdził, że można nie zgadzać się z historią, tyle że ona jest, jaka jest. Dowodzą tego choćby te fotografie.

Udostępnij !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *