Czarna dziura

Podobno depresja stała się ,,modna’’. Nie wiem, co może być modnego w paskudnej, czarnej dziurze, potworze, który może pojawić się nie wiadomo skąd i przewrócić życie człowieka niczym niezapowiedziany kataklizm. Owszem, jeżeli za depresję uważa się smutek, rozczarowanie, niechęć do działania to występuje w każdej ludzkiej egzystencji. Tyle że to nie tak.

Potwór potrafi przybierać różne oblicza i maski. Może pojawiać się w nadwrażliwości, pracoholizmie, nadmiernej chęci pomagania czy obsesyjnej kontroli. Wiąże się z różnymi problemami, choć czasami ( w przypadku depresji endogennej)przyczaja się pogodnego dnia i dusi bez powodu.

W książce Anny Morawskiej,, Twarze depresji ’’o zmaganiach z tą chorobą mówią ci , którzy jej doświadczyli, ale także ich bliscy. Bo wpływa ona znacząco na relacje z bliskimi. Czasem trudno wytłumaczyć swoje zachowania, bywają  irracjonalne, nieadekwatne do sytuacji, doprowadzają do sytuacji, w której z ogromną ulgą myśli się o śmierci. Nie, żeby kogoś straszyć czy emocjonalnie szantażować, tylko przynieść ulgę Aktorka  Olga Bończyk opowiada o rozpadzie swojego małżeństwa , na które wpłynęła choroba męża:,, Depresja nie jest grypą, po której można się spodziewać, że przyjdzie taki moment , kiedy będzie już po wszystkim’’. Pisarz Tomasz Jastrun wspomina, jak rzeczowo i spokojnie poinformował żonę o tym, że zamierza popełnić samobójstwo. Książka omawia również, jak leczy się chorobę i jak ważne, by o depresji mówić jak o każdej innej chorobie.

 O niecodziennym radzeniu sobie z depresją opowiada książka Helen Macdonald:,, J jak jastrząb’’. Autorka-poetka, przyrodniczka, ilustratorka, pewnego dnia otrzymuje informację o śmierci ojca .Próbuje przeżyć żałobę, próbuje wrócić do normalnego funkcjonowania, ale żyje jak za szybą. Postanawia hodować jastrzębia .Za 800 funtów kupuje Mabel i zabiera ją do swojego domu. To opowieść o tym, co wielu ( może większość) uznałoby za szaleństwo. Zmaganie z przemożnym smutkiem, przyrodnicza opowieść o jastrzębiu, przepełniona wrażliwością historia o ludzkiej i jastrzębiej naturze.

Udostępnij !