Lato trwa!

Ponieważ lato uderzyło właśnie słońcem, a nocą można zobaczyć spadające meteoryty, czyli deszcz gwiazd, dalej coś, co w takich okolicznościach przyrody można przeczytać.

Po pierwsze nowy kryminał Anny Kańtoch, czyli„ Samotnia’’. Narrator i główny bohater Leon wraca do zdrowia po wypadku samochodowym. Niewiele z niego pamięta, wspomina swoją pierwszą żonę-Alę i drugą-Julię, która czuwa przy rekonwalescencie, tyle że mąż nie rozpoznaje w niej żony. Sprawa utrudniona, bo Leon po wypadku traci wzrok, ale to nie zmienia faktu, że Julia wydaje się być nie jego Julią. Inni, nie znając wcześniej ukochanej bohatera nie potrafią mu pomóc. Wszystko się komplikuje, gdy w ruinach Leon znajduje zwłoki swojej pierwszej żony-Ali.

Książkę czyta się bardzo dobrze, jak przystało na dzieło Kańtoch-dobrze skonstruowana fabuła, tajemnica, piękny język. Czytajcie!

Książka ZNAKOMITA, czyli,, Chłopki. Opowieść o naszych babkach’’ Joanny Kuciel Frydryszak. Zafascynowani światem dawnego życia ziemskiego, losami arystokratów i ich potomków zapominamy często, że zdecydowana większość naszych przodków wywodzi się z chłopstwa. Autorka prowadzi nas przez świat polskich chłopek-tych biedniejszych i tych bogatych. Pisze o kobietach, które nie mogąc się kształcić walczyły o wykształcenie swoich dzieci, o mezaliansach, ucieczkach sprzed ołtarza, warunkach życia, a robi to wspaniale, więc choć to literatura non-fiction czyta się ją jak wspaniałą powieść. Ukazuje dramatyczne losy wielu kobiet, które zmuszano do małżeństw, którym ograniczano możliwość poznawanie świata, narzucano zwyczaje wymyślone przez mężczyzn, Kościół (czyli też mężczyzn), które wolno było bezkarnie bić. Katować, zmuszać do kazirodztwa. Polecam, to bardzo ważna książka!

I na koniec coś z poczuciem humoru i to w moim ulubionym,, brytyjskim’’ klimacie.

Alan Bennett to znany brytyjski dramaturg i scenarzysta, jest autorem książki„Czytelniczka znakomita”, której bohaterką jest nieżyjąca już królowa Elżbieta II.

Oto podążając pewnego dnia za swoimi ulubionymi psami, trafia na dziedziniec westminsterski i napotyka na objazdowa bibliotekę. Pasją monarchini staje się czytanie, co komplikuje wykonywane przez nią obowiązki…

To lektura poprawiająca stan duszy wszystkich, w tym wielu czytaczy-pochłaniaczy.

Udostępnij !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *