Lato ,zaczekaj chwilę…

No i nadeszła jesień. Trzeba przyznać, że wrzesień nie rozpieszcza nas słoneczną pogodą. Dni coraz krótsze, ranki chłodne, aż nie chce się wstawać. Warto wtedy zaplanować sobie choć chwilkę- poczytajkę. Przygotować kocyk, coś do picia i oczywiście książkę.

Najpierw coś spokojnego (choć nie do końca), obyczajowego, napisanego prostym, wyrazistym językiem, bez lukru i prostych odpowiedzi.

Elizabeth Keane Mary napisała książkę:,, Poproś jeszcze raz ‘’. To historia dwóch amerykańskich rodzin, mieszkających obok siebie w Nowym Jorku. Francis Gleeson i Brian Stanhope to głowy tych rodzin, obaj pracują w policji, a ich dzieci Kate i Peter łączy przyjaźń, która przeradza się w miłość. Jedno wydarzenie, poprzedzone pewnymi sygnałami zmienia życie rodzin na zawsze.

To książka o miłości, ale też o tym, jak przeszłość mocno wpływa na ludzkie życie, czego nie zawsze jesteśmy świadomi. O tym także, że wybaczenie nie jest łatwe, choć możliwe. Piękna, wzruszająca powieść. Dobrze się czyta!

Lubię czytać kryminały, zwłaszcza takie, które oprócz wątku stricte kryminalnego mają doskonałe tło obyczajowe, psychologicznie umotywowane relacje międzyludzkie, nieoczywiste rozwiązania i jeszcze Coś.

Pisarką, której książki spełniają  wszystkie te oczekiwania jest dla mnie Ann Cleeves, znana przede wszystkim z serii szetlandzkiej, znakomitej zresztą. Dziś chciałabym zachęcić Was do sięgnięcia po inną serię, której główną bohaterką jest detektyw Vera Stanhope.

Vera jest otyłą, niedbałą kobietą, mieszka samotnie w domu odziedziczonym po autorytatywnym i apodyktycznym ojcu nielegalnie handlującym ptasimi jajami. Policjantka budzi często niechęć z powodu swego wyglądu i sposobu bycia. Bywa złośliwa i równie apodyktyczna jak ojciec, zwłaszcza wobec swojej prawej ręki-Joego  Ashwortha. Potrafi prowadzić swobodne, momentami infantylne rozmowy z przesłuchiwanymi ludźmi, ale to tylko pozory. Tak naprawdę nosi w sobie ogromna wrażliwość wobec ludzkich słabości i jednocześnie nieugiętość w walce ze zbrodnią. Bystra i dociekliwa.

Cieszę się, że wznowiono wydawanie tej serii. Na allegro widywałam egzemplarze w horrendalnych cenach. Zacznijcie od tomu,, Przynęta’’ i spróbujcie polubić Verę.

Udostępnij !