Najważniejszy jest detektyw

Dziś o angielskich serialach detektywistycznych, które oglądam od lat. Oto mój prywatny ranking detektywów serialowych kina brytyjskiego.

. Sherlock Holmes-znakomity, stworzony przez sir Artura Conan Doyla detektyw wszechczasów. Mimo, że kocham ten literacki pierwowzór, filmowe pierwszeństwo oddaję współczesnej wersji serialowej. Sherlock grany przez Benedicta Cumberbatcha jest dla mnie doskonały( to samo  zresztą mogę powiedzieć o innych postaciach).Stojąc przy Baker Street 221 b w Londynie, miałam nadzieję, że za chwilę wyskoczy zza drzwi!

.Detektyw Foyle. Moja kolejna wielka miłość. Rozwiązuje zagadki kryminalne podczas, gdy Anglia walczy z Hitlerem. Jest spokojny, wyważony. Bywa zasadniczy, ale potrafi dojrzeć też nieoczywistości konkretnych sytuacji. Mądry, dociekliwy. Jest wdowcem, jego ukochany syn-Andrew zostaje pilotem myśliwców. Jeżeli pomaga to niezwykle taktownie, jeżeli obnaża zło to bezkompromisowo. Lojalny, z inteligentnym poczuciem humoru. Skromny. W postać tę wcielił się doskonale Michael Kitchen, który po prostu jest Foylem. Wracam do tego serialu, gdy zaczynam wątpić w lojalność, odwagę, dobro. Zawsze pomaga.

.Hercules Poirot. Doskonale grany przez Davida Sucheta, fizycznie i umysłowo oddającego postać stworzoną przez królową Agatę. Kroczący w niewygodnych lakierkach, przekonany o własnej wyjątkowości, zawsze docierający do prawdy, dzięki swym szarym komórkom. Pojawia się w,, Tajemniczej historii w Styles”, a odchodzi w,, Kurtynie”. Potrafi wybaczyć i darować, potrafi być także bezwzględny. Bez niego biedny detektyw Jabb i Scotland Yard ponosiliby same porażki. Przywiązany do swoich likierów i ziółek, wzdychający nad brytyjską kuchnią. Dumny Belg, niezapomniany.

Endevour Morse(młody Morse), wykształcony detektyw, pracujący w oksfordzkiej policji w latach powojennych. Dość introwertyczny, ale potrafiący działać z determinacją i oddaniem. Wielbiciel opery, piwa i whisky. Niezwykle bystry, ale i bezkompromisowy, co szybko przysparza mu wrogów. Lojalny wobec swojego szefa i kolegów, choć potrafi wejść z nimi w dyskusję, a nawet ostry spór. Nie potrafi mówić o uczuciach, co sprawia, że ciągle jest sam. Nie jest ,,łatwym typem”, ale ma w sobie to,, coś”. Zawsze mam pewność, że postąpi jak trzeba, choćby miał zapłacić wysoką cenę. W jego postać znakomicie wciela się Shaun Evans.

.

Tom Barnaby. Detektyw z serialu,, Morderstwa w Midsomer’’(grany przez Johna Nettlesa), policjant z fikcyjnego hrabstwa, kochający mąż i ojciec dorosłej córki-aktorki. Wielbiciel dobrego jedzenia(które nie zawsze znajduje w domu),ceniący stare horrory, ciemne piwo i piękne kobiety. Choć lubi odpoczywać w domu, rzadko może sobie na to pozwolić. Inteligentny i wrażliwy, chętnie pomaga innym. Dociera do prawdy, nawet jeżeli nie jest ona łatwa i dotyka bliskich osób. Bywa wymagającym przełożonym, potrafi docenić innych. Serial rozgrywa się współcześnie, ale często rozwiązania zagadek kryją się w przeszłości.

To moi ulubieńcy, rozwiązujący detektywistyczne zagadki. A jacy są Wasi?

Udostępnij !