Nasza piękna Polska

Czym na ogół kierujemy się , wybierając wakacyjne miejsce? Pierwszym źródłem  jest Internet, gdzie znajdziemy mnóstwo informacji o terenach, które pragniemy bliżej poznać czy takich, gdzie będzie można zaszyć się i udawać, że nas nie ma. Każdemu wedle potrzeb i nic na siłę, choć oczywiście niektóre wypady wakacyjne są po to, by móc o nich mówić😉. Kolejnym źródłem będą,, polecanki” znajomych i przyjaciół, przy czym trzeba być ostrożnym i pamiętać, że mamy różne potrzeby i klasyczny nerd umorduje się na all inclusive, zaś wielbiciel hucznych imprez zamęczy rodzinę na odludziu.

      Coraz rzadziej sięgamy po książkowe przewodniki czy albumy z opisem szczególnych miejsc. Mimo to napiszę dziś o dwóch takich książkach.

Pierwszą z nich opublikowało Wydawnictwo Bezdroża, autorami są Beata i Paweł Pomykalscy, nosi tytuł:,, Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki”.

Opis miejsc został podzielony zgodnie z obszarami województw. Znajdziemy tu wsie nieznane, ale i takie, które,jeśli nawet nie poznaliśmy ich osobiście, siedzą w naszych głowach zapamiętane z różnych źródeł. Tak więc wśród miejsc Podkarpacia mamy Bolestraszyce, Cisną czy Kolbuszową, ale i Radruż czy Brusno.

      Opisom towarzyszą mapki i fotografie. Językowi tekstów trudno coś zarzucić, choć jak dla mnie jest zbyt szkolny. Informacje są posegregowane klasycznie, są też ciekawostki, związane z historią i współczesne odniesienia.

Autorem drugiej książki jest Mikołaj Gospodarek, nosi tytuł ,, Polska z klimatem. 160 pomysłów na nocleg w miejscach niezwykłych”. I rzeczywiście, w przeciwieństwie do poprzedniej pozycji, jej autor skoncentrował się na konkretnych miejscach noclegowych. Tu klasyfikacja miejsc opiera się na oddzielnych- specjalnie dobranych tytułach, na przykład:,, Na wsi”, ,, W lesie”, ,, Z nutką luksusu”, ,, Z dala od cywilizacji”. Autor podkreśla szczególne cechy każdego z miejsc, jak usytuowanie, liczba miejsc, obecność czy brak Wi-Fi. Oprócz tego są też inne informacje, tekstom towarzyszą fotografie. Zaciekawiło mnie wiele z obiektów, na przykład: Maciejewka w Zahoczewiu, Ale Młyn w Andrzejowie, Gacanek w Borach Tucholskich czy Zdrowisko w Puszczy Kampinowskiej.

       Ta druga pozycja( Wydawnictwo Pascal) przypadła mi bardziej do gustu. Ale w każdej z nich znajdziemy ciekawe propozycje. Mogą pomóc w poszukiwaniach czegoś niezwykłego, a zarazem bliskiego swej naturze. No przecież: ,, Navigare necesse est!”

Udostępnij !