Blog poświęcony literaturze, sztuce i psom.

Nadchodzi ten moment, gdy ze złością patrzymy na deszcz, śnieg, wściekamy się , kiedy wieje, a promienie słońca są jak złocista brama do lepszego czasu.
No i wybór tego, co czytamy , musi być odpowiedni.
Literatura non-fiction
Chciałabym polecić Wam trzy znakomite biografie.
1. Magdalena Grzebałkowska: ,, Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej. Świetnie napisana historia polskiej pisarki, kojarzonej najczęściej z ,, Rotą” i melancholijną baśnią ,, O krasnoludkach i sierotce Marysi”.( Uwaga: baśń uwielbiałam w dzieciństwie ku kompletnemu zaskoczeniu rodziny). Podoba mi się forma opisu życia Konopnickiej, także wtedy, gdy Grzebałkowska próbuje zastosować coś w rodzaju strumienia świadomości w toku narracji. Poruszyła mnie historia chorej umysłowo córki poetki, a także kwestia ostracyzmu , który ją dotknął , gdy ośmieliła się negatywnie ocenić działania Kościoła katolickiego. Musiała się ukorzyć i przeprosić.
2. Monika Śliwińska: ,, Książę. Biografia Tadeusza Boya- Żeleńskiego”. Autorka zaczyna historię od momentu śmierci Boya, został zamordowany przez Niemców we Lwowie, gdzie schronił się , uciekając z Warszawy podczas wojny. Człowiek- orkiestra. Lekarz, pisarz, feminista, mąż, kabareciarz, kochanek. Twórca programu karmienia mlekiem noworodków, autor czytanych ciągle ,, Słówek”, kabaretowych tekstów,, Zielonego Balonika”, mąż jednej z sióstr Pareńskich. Jedno życie tak bogate i tak fascynujące.
3. Joanna Kuciak- Frydryszak : ,, Antoni Słonimski”. Kolejna niezwykła postać. Pisarz , autor zjadliwych często felietonów, autor słynnego ,, Alarmu”, mentor i opiekun Adama Michnika. Polski Żyd ateista, wrażliwiec o cholerycznym temperamencie. Skamandryta, przyjaciel Tuwima, Przybosia, Wierzyńskiego. Autorka pokazuje wiele z jego twarzy, miłości jego życia, tryumfy i rozczarowania. Warto przeczytać.
Literatura piękna
Czytałam tę powieść, myśląc, jak wiele z nas żyje, by wpisać się w cudze oczekiwania. Świadomie, a czasem bez takiej świadomości.
Bohater powieści ,, Witaj, piękna” Ann Neapolitano – Wiliam, przychodzi na świat tuż po śmierci starszej siostrzyczki. Rodzice nie potrafią go kochać, jest dla nich niemal niewidoczny. Gdy trafia na studia poznaje Julię- przyszłą żonę, która podchodzi do życia zadaniowo: schemat w punkcikach i wszystko musi pasować. Wiliam stara się być na ten wymiar oczekiwań, coraz mocniej będąc nieszczęśliwy.
Nie jest jedyny.
Spełnianie oczekiwań innych to strzał w kolano. Nawet , jeśli otrzymamy po drodze nagrody, poczujemy się przez chwilę kochani, docenieni, potrzebni, wylezie z nas niezgoda na tę naszą wypracowaną osobę.
Czysta rozrywka
Nie wszystkie książki Wojciecha Chmielarza mi się podobały. Ale bardzo lubię serię z komisarzem Mortką i polecam ją jako dobre rozrywkowe czytadło.
Zatem: ,, Podpalacz”, ,, Farma lalek”, ,, Przejęcie”, ,, Osiedle marzeń”, ,, Cienie”, ,, Długa noc”. Intrygi są prawdopodobne, zaskoczenia ciekawe i dające do myślenia. Lubię komisarza, trochę w szwedzkim typie i żaden cukierkowaty mydłek. Polecam!