Więcej światła!

Więcej światła!

Po Nowym Roku wszyscy czekamy na dłuższe dni, jesteśmy zmęczeni mrokiem, który dotyka nas fizycznie, psychicznie, duchowo. Brakuje nam światła, więc dziś o książkach, które niosą światło.

1.Anthony Doerr : ,, Światło, którego nie widać’’. Piękna powieść, nagrodzona Nagrodą Pulitzera, opowiadająca o tym , jak, mimo wszelkich różnic można znaleźć bratnią duszę tam, gdzie wydaje się to niemożliwe. Główni bohaterowie to niewidoma dziewczyna- Marie Laure, mieszkająca w Paryżu i osierocony niemiecki chłopiec-Werner Pfenning, dorastający w Niemczech. Oboje są uważnymi słuchaczami pewnej audycji radiowej. Nadchodzi wojna, która przynosi zło i zniszczenie. Dziewczyna opuszcza Paryż i zamieszkuje w Bretanii , zaś chłopak staje się członkiem elitarnej jednostki niemieckiej, jako geniusz i ekspert ma za zadanie wyszukiwać we Francji obce radiostacje. Ich losy łączą się , by wskazać , czym jest owo światło, którego nie widać.

2.Katherine May: ,, Oczarowanie’’. Po wcześniejszych : ,, Zimowaniu’’ i ,, Przesileniu’’ autorka próbuje odnaleźć drogę do odzyskanie spokoju, poukładania sobie relacji ze światem przy wszystkich trudnościach i niepokojach .Jak , nie raniąc innych, zaakceptować siebie i to , że pewne sprawy po prostu są jakie są. W tej książce nie ma psychologicznych łatwizn i schematycznych wypowiedzi, a odnalezione światło nie jest oczywistością.

3.Bernardine Evaristo: ,, Mr Loverman.’’ Historia 74 letniego Barrego Walkera, który jako młody człowiek opuścił rodzinną Antigue i zamieszkał w Londynie . Jego rodzina to żona Carmel i dwie dorosłe córki, jest zamożny, zna doskonale Szekspira. Tyle tylko , że prowadzi także inne życie, bo jako gej jest związany z miłością swojego życia-Morrisem. Mimo podeszłego wieku postanawia wreszcie powiedzieć prawdę i zacząć żyć w zgodzie ze sobą , ale nie jest to łatwe. Były chwile , gdy bohater mocno mnie irytował, ale niewątpliwie jest to książka oświetlająca świat, który według wielu powinien być czarno-biały.

                Wszystkim Molom Książkowym życzę udanego czytelniczego roku!

Udostępnij !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *