Zbrodnia po skandynawsku

Nic nie zmieni faktu, że uwielbiam angielskie kryminały. Ale cenię i lubię także te, które powstały na Półwyspie Skandynawskim, głównie w Szwecji. A więc tak.

Miejsce pierwsze(tak!): seria z Kurtem Wallanderem, czyli kryminały Henninga Mankella. Kocham Wallandera i przykro mi, że jego historia już się skończyła. Uwielbiam wracać do świata stworzonego przez Mankella, jest daleki od ideału, miejscami bardzo mroczny, walczy ze stereotypem Szwecji jako państwa doskonałego, pokazując słabości systemowe, ale także ludzkie niedoskonałości oraz zło, nienawiść, chciwość i tak dalej. Mój ukochany Kurt, jest rozwodnikiem, ma dorosła córkę-Lindę, próbuje sobie na różne sposoby układać życie, choruje na cukrzycę, a potem dopada go pan Alzheimer. Ma mnóstwo słabości, ale wrażliwość, empatia i coś, co nazwałam,, wallanderyzmem’’, a jest połączeniem tamtych cech i szczególnego wyczulenia na bezwzględność zła i dramatyzm ludzkich wyborów .Moja wielka miłość ( jedna z miłości tak naprawdę).

Miejsce drugie ( o tak!): Johan Theorin: seria kryminałów, rozgrywających się na bałtyckiej Olandii. Znakomite doprawdy, które odkryłam dzięki Padmie Najlepsiejsiej. Niezwykła przyroda, intrygujące postaci i zagadka, z nieoczywistym zakończeniem. Nie ma tu jednego detektywa, ale i tak czyta się z zapartym tchem.

Miejsce trzecie ( choć może drugie drugie) ,, Millenium’’ genialna trylogia Stiega Larssona z niezapomnianą Lisbeth Salander i Mikaelem Blomkvistem. Już w pierwszej części genialna hakerka z ejdetyczną pamięcią i traumatyczną przeszłością zdobyła moje serce.

Miejsce czwarte. Asa Larsson – seria z Rebeką  Martinsson. Gdy kilka lat temu przeczytałam ,, W ofierze molochowi’’ długo nie mogłam dojść do siebie. Musiałam sobie poczekać na ,, Niegodziwość ojców’’- ostatni tom serii. Też znakomity. Świetnie prowadzony wątek kryminalny, doskonale oddany klimat małej społeczności, pokręcone więzy rodzinne. Bez psychologicznej płycizny i łatwych uproszczeń.

To moim zdaniem najlepsi z najlepszych , ale ile jeszcze odkryć przede mną…

Książki w cyklu Komisarz Wallander

Morderca bez twarzy (tom: 1)

Psy z Rygi (tom: 2)

Biała lwica (tom: 3)

Mężczyzna, który się uśmiechał (tom: 4)

Fałszywy trop (tom: 5)

Piąta kobieta (tom: 6)

O krok (tom: 7) …

Zapora (tom: 8)

Udostępnij !