Zwyczajne życie

Pod wyrażeniem literatura obyczajowa kryje się wiele. Począwszy od schematycznych do bólu łzawych historii, aż do naprawdę kawałka świetnej literatury. Dziś o tej, którą uważam za świetną.

Petra Soukupowa to czeska pisarka nazywana:,, specjalistką od krojenia rodziny’’. Cenię wszystkie jej książki, ale najbardziej ,, Pod śniegiem’’.

To oczywiście historia rodzinna. Trzy siostry ( jak u Czechowa): Blanka ,Olina, Kristina jadą do swoich rodziców, mieszkających w górach, na urodziny taty. Poznajemy je już gdy szykują się do wyjazdu, każda w swoim świecie z własnymi problemami i postrzeganiem problemów pozostałych sióstr. Jednocześnie czytamy także zapiski ich matki-Marie. No a potem sama podróż -koktail rodzinnych drobiażdżków, wszystkie relacje z własnym i siostrzanymi dziećmi, zazdrość, złość plus wspomnienia, ale też chwile komitywy. Soupkowa niczego nie ukrywa, nie dokonuje też quasi-psychologicznej analizy z zalecaną terapią. Pokazuje jak jest, a czasem dlaczego tak jest: ,, Zmieniła go dopiero Kristynka…Wszystko nagle przestało mu przeszkadzać, że dzieci hałasują, zainteresował się opieką nad dzieckiem, choć wcześniej zajmował się nimi bardzo mało i powierzchownie(…)

,,Niebo w kolorze siarki’’ to powieść z Finlandii, jej autorem jest Kjell Westo. Główny bohater-na stałe mieszkający w Helsinkach, podczas wakacji, spędzanych z ojcem w Ramslandet poznaje Stellę i Alexa Rabellów, dzieci z zamożnej rodziny. Ich losy i relacje stanowią oś łączącą wydarzenia przez następne dziesięciolecia.

Książka bardzo mi przypomina powieści F. S .Fitgeralda, czyta się ją bardzo dobrze, można przerywać i wracać.

Tytułową bohaterkę powieści Elizabeth Strout,, Olive Kitteridge’’ pokochałam od razu. Nauczycielka matematyki-wymagająca i surowa, matka syna-jedynaka, żona poczciwego aptekarza. Kobieta irytująca, momentami arogancka, pełna dziwactw. Mieszka z rodziną w małym amerykańskim miasteczku (obserwujemy jej życie w ciągu 25 lat). Poznajemy historię jego mieszkańców, a Olive jest spoiwem łączącym ludzkie losy, dramaty, emocje. Bohaterka pod skorupą wszystkich przywar jest głęboko wrażliwą i mądrą kobietą.

Powieść zdobyła Pulitzera w 2009 r., od niej właśnie zaczęła się moja czytelnicza przygoda z książkami autorki. Na jej podstawie powstał znakomity serial z cudowną Frances McDormand.

Udostępnij !